Συνέχιση ενεργειακής αναβάθμισης φωτισμού κοινόχρηστων χώρων

Φωτισμός εξωτερικού διαδρόμου 3ου επιπέδου με λάμπες χαμηλής κατανάλωσης και χρονοδιακόπτη.

Στα πλαίσια της συνεχιζόμενης ενεργειακής αναβάθμισης της σχολικής μονάδας και δεδομένου της ανάγκης περιορισμού του ενεργειακού αποτυπώματος των δημόσιων κτιρίων, ολοκληρώθηκε σήμερα η αντικατάσταση του φωτισμού οροφής στον εξωτερικό διάδρομο του 3ου επιπέδου με νέας τεχνολογίας φωτιστικά τύπου LED χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης. Παράλληλα, προστέθηκε χρονοδιακόπτης για μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειες για τις ώρες που το σχολείο δεν λειτουργεί, αφήνοντας ανοιχτά μόνο φώτα ασφαλείας.

Η δαπάνη καλύφθηκε μερικώς από τα λειτουργικά έξοδα του σχολείου και μερικώς με σχετική έκτακτη επιχορήγηση της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Λέσβου, την οποία και ευχαριστούμε θερμά για τη συνδρομή της. Η προσπάθεια ενεργειακής αναβάθμισης της σχολικής μονάδας, θα συνεχιστεί και στους υπόλοιπους κοινόχρηστους αλλά και εργαστηριακούς χώρους, ανάλογα με τους διαθέσιμους πόρους.