Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Εφαρμογών

Τα εργαστηριακά μαθήματα που γίνονται σ΄αυτό, είναι.

Στη Β τάξη του τομέα ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

Ηλεκτροτεχνία (Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου Ρεύματος).(2ώρες ).

Εδώ ο μαθητής έρχεται σε πρώτη επαφή με το ηλεκτρικό ρεύμα, μαθαίνει να χειρίζεται τα διάφορα όργανα, όπως πολύμετρο, παλμογράφο  (ψηφιακό –αναλογικό), γεννήτρια σήματος.

Γνωρίζει τα ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά εξαρτήματα  και τα μελετά μέσα από τις ασκήσεις που γίνονται .

-Αυτοματισμοί, Αισθητήρες . (2 ώρες).

Στο μάθημα αυτό το εργαστήριο χρησιμοποιείται    συμπληρωματικά με το εργαστήριο ηλεκτρικών μετρήσεων.

-Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά . (4 ώρες).

Στο μάθημα αυτό ο μαθητής μαθαίνει να χειρίζεται το ηλεκτρικό κολλητήρι- τη τρόμπα αποκόλλησης . Μελετάμε τη δίοδο (ορθά και ανάστροφα). Τρανζίστορ χαρακτηριστικά του. Κατασκευή ενισχυτών και μελέτη αυτών. Πραγματοποιούμε ασκήσεις  SCR,  Diac &Triac. Γνωρίζουν τις λογικές πύλες και τις συνδέουν κατάλληλα μεταξύ τους κατασκευάζοντας συνδυαστικά  κυκλώματα . Μελετάμε πολυπλέκτες , αποπλέκτες κωδικοποιητές  , display κ.α.

Στη Γ Τάξη στην ειδικότητα ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ.

-Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά – Κατασκευές. (2 ώρεs ).

Ο σκοπός του μαθήματος Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά – Κατασκευές είναι ο/η μαθητής/τρια να:

Κατανοήσει τις βασικές αρχές της ηλεκτρονικής, τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα και τις εφαρμογές τους

Αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες αναφορικά με τη μελέτη, την κατασκευή και τις

μετρήσεις των βασικών ηλεκτρονικών διατάξεων

Αποσαφηνίσει βασικές έννοιες όπως η ενίσχυση, η προσαρμογή, το εύρος ζώνης.

Το μάθημα αυτό αποτελεί συνέχεια του μαθήματος «Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά» που διδάσκεται στην Β’ τάξη του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού.

Κατασκευές μαθητών.

Κυλιόμενα φώτα με δυνατότητα μεταβολής ρυθμού,  σε breadboard.

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Τάσης 0-30V.

Ψηφιακή κατασκευή μαθητών “κυλιόμενα φώτα με μεταβαλλόμενο ρυθμό”

Απαριθμητής 0-99.999 με σύγχρονη απεικόνιση σε display 7 τομέων. Από την Έκθεση Στο Τ.Ε.Ε

Δεκαδικός απαριθμητής  – τρεχαντήρι.

Κατασκευές συναγερμού.