Εθελοντισμός: Δράση μετά από επιμόρφωση

Μετά από ενημέρωση των μαθητών από τους καθηγητές που επιμορφώθηκαν για θέματα σχετικά με τον εθελοντισμό και ως συνέχεια της συγκεκριμένης δράσης, ευαισθητοποιήθηκαν και προθυμοποιήθηκαν να αναλάβουν δικές τους εθελοντικές ενέργειες.

Συγκεκριμένα μαθητές του Τομέα Γεωπονίας ομόρφυναν τον αύλειο χώρο του σχολείου τους φυτεύοντας λουλούδια, ενώ μαθητές του Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας συνέλεξαν τρόφιμα τα οποία και παρέδωσαν στον Ερυθρό Σταυρό Παράρτημα Μυτιλήνης, για να μοιραστούν σε  ευάλωτες οικογένειες της τοπικής κοινωνίας, όπως και μία δωροεπιταγή.

Η Διοίκηση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΕΚ Μυτιλήνης, συγχαίρει του μαθητές και καθηγητές που συμμετείχαν στις παραπάνω δράσεις και τους εύχετε να συνεχίσουν ακούραστα να υπηρετούν τα ιδεώδη του εθελοντισμού.